Jak jeszcze chronić siatkarzy przed niewypłacalnością klubów? Niektórzy proponują obowiązkowe ubezpieczanie kontraktów zawodniczych, co obowiązuje we Francji. Na pewno naszemu środowisku jest w tej kwestii potrzebna dyskusja, a potem podjęcie decyzji i ich wcielenie w życie – mówi w TVPSPORT.PL Ryszard Czarnecki, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej do spraw międzynarodowych.
Sara Kalisz, TVPSPORT.PL: – Dlaczego polityk zajął się siatkówką?
Ryszard Czarnecki: – Maciek Jarosz, świetny siatkarz, trzykrotny wicemistrz Europy, a potem trener, wspominał jakiś czas temu, że byłem na niemal każdym spotkaniu Gwardii Wrocław, którą trenował najpierw w latach 1997-99, a potem 2001-2004. Zresztą, nie tylko we Wrocławiu, bo pamiętam jak pojechałem do Bełchatowa obejrzeć pierwszy z finałowych meczów między Skrą Irka Mazura a Jastrzębskim Węglem Igora Prielożnego. To był rok bodaj 2005. Pamiętam starcie reprezentacji Polski w Lidze Światowej, na którym byłem w Gdańsku w 1999 roku, czy towarzyskie mecze z Amerykanami, które oglądałem na żywo też chyba w 1999, w tym we Wrocławiu. Byłem również podczas igrzysk olimpijskich w Atenach na spotkaniu z Francją, niestety przegranym 0:3.
Nie przypadkiem również zwiększa się w ostatnim czasie liczba naszych sędziów w turniejach mistrzowskich i pucharach rozgrywanych pod patronatem CEV. Sytuacja w FIVB jest trudniejsza. Wojciech Maroszek, który jest szefem Wydziału Sędziowskiego PZPS i członkiem prezydium związku będzie sędziował na najbliższych igrzyskach olimpijskich – mam nadzieję, że nie finał, bo w nim powinni zagrać biało-czerwoni. W Japonii będziemy też mieć sędzinę w siatkówce plażowej, Agnieszkę Myszkowską.
– Mamy jeden z najlepszych systemów szkolenia młodzieży w Europie. W jakim stopniu rozwinięty jest system szkolenia przyszłych trenerów siatkówki? Na ile szkoleń obecnie wysyła się szkoleniowców?
– Kształcenie i egzaminowanie młodych kandydatów na trenerów jest dobrze przygotowane i opracowane przez PZPS. Od strony teoretycznej egzaminy są na wysokim poziomie, brakuje może natomiast praktyki czy stażu w dobrych klubach, co powinno być wymogiem podejścia do egzaminu. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem zakresu wiedzy praktycznej i teoretycznej, aby móc zdawać na stopień pierwszej klasy i klasy mistrzowskiej. Mam tu na myśli między innymi stworzenie odrębnej strony internetowej z zagadnieniami, artykułami i pozostałymi materiałami szkoleniowymi. Ma to być połączone w jednolity system.